Zwięzły poradnik o świecie chwilówek

Posted by on Sty 19, 2014 in Blog | 0 comments

Zwięzły poradnik o świecie chwilówek

Choć pożyczki pozabankowe stają się coraz to popularniejszą formą pożyczania, wciąż wzbudzają wiele wątpliwości, wynikających z braku wiedzy na temat sposobu działania takich instytucji. Warto wyjaśnić kilka najważniejszych kwestii, aby w pełni świadomie podjąć decyzję o wyborze lub też rezygnacji z tej formy finansowej.

  1. Pożyczka na dowód – co to oznacza?

To określenie najlepiej charakteryzujące większość chwilówek. Oznacza to, iż firmy weryfikują swoich klientów głównie na podstawie informacji zawartych w dowodzie osobistym. Nie wymagają przedstawiania zaświadczeń o zatrudnieniu czy uzyskiwanych dochodach. To jedna z niewątpliwych zalet tego typu pożyczek.

  1. Dlaczego przez Internet?
  2.  

    Happy business people talking on meeting at office

Internet stał się nieodłączną częścią naszego życia, także w kwestiach starania się o pożyczkę. Jest to niezwykłe ułatwienie dla osób nieposiadających wolnego czasu, opiekujących się dziećmi, osób starszych czy chorych – nie wymaga to bowiem odwiedzania siedziby firmy. Wystarczy mieć dostęp do Internetu, aktywny numer telefonu, a także konto bankowe, na które zostaną przelane pieniądze.

  1. Negatywny wpis w BIK – czy to mnie dyskwalifikuje?

Firmy pożyczkowe starają się być otwarte na wszystkich klientów, bez względu na ich historię kredytową. Z tego też powodu wpisy w BIK nie są przez nie sprawdzane, dlatego nawet przy niezbyt atrakcyjnej historii kredytowej – jest możliwe otrzymanie pożyczki. Trochę inaczej wygląda sprawa z Biurami Informacji Gospodarczej (w skrócie BIG), czyli rejestrami dłużników. W tym wypadku, coraz więcej firm decyduje się na podpisanie umów z tymi instytucjami, co przyczynia się do weryfikacji w nich potencjalnych klientów. Niemniej, istnieją jeszcze takie parabanki, które przymykają oko nawet na wpisy w tych rejestrach.

  1. Jakie są główne kryteria przyznawania pożyczek?

W instytucjach tych ilość wymogów jest niewielka. Wystarczy być pełnoletnim obywatelem Polski oraz posiadać konto bankowe i aktywny numer telefonu. Zdarza się, iż firmy szacują naszą zdolność kredytową nieco dokładniej – zapytując o inne zobowiązania, miesięczne wydatki i formę zatrudnienia. Czasem stawiają także ograniczenia wiekowe, udzielając pożyczek osobom na przykład po 21 roku życia i nie przekraczającym 70 roku życia. Sprawy te są jednak indywidualne dla każdej firmy, dlatego warto poszukać odpowiednich informacji na ich stronach internetowych.

  1. Jaką sumę można pożyczyć?

Firmy pozabankowe, ze względu na krótki czas udzielania pożyczek, oferują stosunkowo niewielkie kwoty. Zazwyczaj można pożyczyć do 2000 – 3000 zł, ale zdarzają się już parabanki, które ustalają wyższe limity. Ograniczeniem są pierwsze pożyczki zaciągane w danej firmie – te bywają najniższe i sięgają maksymalnie 500 – 1000 zł. Wraz z kolejną pożyczką i terminową spłatą, wzrasta wiarygodność klienta, a tym samym – kwota, którą można mu pożyczyć.

  1. Jak szybko można otrzymać pożyczkę?

Firmy pozabankowe charakteryzują się ekspresowym udzielaniem pożyczek, które wynika z nielicznych formalności potrzebnych do weryfikacji klienta. Zazwyczaj, proces rejestracji na stronie firmy i oczekiwania na decyzję pożyczkową, wynosi 15 – 30 minut. Czas ten znacznie się wydłuża, kiedy klient posiada konto w innym banku niż Pożyczkodawca – wtedy opłata rejestracyjna, konieczna do złożenia pierwszego wniosku, jest księgowana znacznie dłużej, a po pozytywnym jego rozpatrzeniu – pieniądze również przychodzą później, zgodnie z godzinami księgowania wpłat w danych bankach. Jeżeli posiadamy konto, które jest obsługiwane przez firmę, wtedy proces rejestracji i wypłaty pieniędzy mieści się w przeciągu 30 minut. W sytuacji, gdy w danej instytucji wnioskujemy o kolejną już pożyczkę – czas ten jest jeszcze krótszy, gdyż wszystkie nasze dane widnieją już w rejestrze firmy.

  1. Nie mam środków na spłatę pożyczki – co zrobić?

Praktycznie każda firma pożyczkowa daje swoim konsumentom możliwość przedłużenia spłaty, nawet o 30 dni. Wystarczy jedynie wpłacić odpowiednią prowizję. Informacje o jej kosztach, które różnią się w danych firmach, są zawsze umieszczane na stronach parabanków. Ponadto, dodatkowe informacje można uzyskać kontaktując się telefonicznie z konsultantem firmy.

 

Family meeting real-estate agent for house investment

Podsumowanie

System działania firm pozabankowych w dużej mierze opiera się na tych samych zasadach – ma być szybko, bezproblemowo i bez zbędnych formalności. Niemniej instytucje te różnią się między sobą w szczegółowych warunkach przyznawania pożyczek czy też ich kosztach. Z tego powodu przed wyborem konkretnej firmy, warto zapoznać się z informacjami umieszczonymi na ich stronach internetowych, które odpowiadają na pytania stawiane przez klientów.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *