Rejestry dłużników w Polsce

Posted by on Sty 17, 2014 in Blog | 0 comments

Rejestry dłużników w Polsce

Biura Informacji Gospodarczej (w skrócie BIG) to instytucje, w których widnieją firmy lub osoby fizyczne, posiadające opóźnienia w spłatach swoich finansowych zobowiązań. W Polsce działają cztery tego typu organy: Krajowy Rejestr Długów BIG S.A., Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A., BIG Infomonitor S.A. oraz Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KBIG).

BIG i jego funkcje

Zadaniem instytucji tego typu jest zbieranie informacji o zadłużeniu zarówno przedsiębiorstw, jak i konsumentów. Dzięki takim rejestrom, z łatwością można sprawdzić czy firma, z którą chcemy nawiązać współpracę jest rzetelna i wypłacalna, a osoba, której chcemy udzielić pożyczkę – będzie w stanie spłacić ją terminowo. Dodatkowo, pojawienie się na takiej liście mobilizuje dłużnika do spłaty, ponieważ blokuje mu uzyskanie różnych usług , na przykład kolejnych kredytów.  Warto jednak zaznaczyć, iż rejestry te dają także możliwość pozytywnych wpisów o spłaconych w terminie zobowiązaniach, które podniosą naszą wiarygodność finansową i sprawią, iż nasza historia kredytowa stanie się atrakcyjniejsza.

 

Business people shaking hands, finishing up a meeting

Zmora dla pożyczkobiorców

Znalezienie się na liście dłużników, to poważny problem dla każdego, kto stara się o pożyczkę lub kredyt, a także – coraz częściej – dla tych, którzy planują zawarcie umowy na inne usługi, na przykład telefoniczne. Dłużnicy widniejący w rejestrach mają nikłe szanse na otrzymanie jakiegokolwiek wsparcia finansowego – nawet w przypadku firm pożyczkowych, które coraz częściej sprawdzają swoich klientów. Innym problemem może okazać się otrzymanie propozycji kredytu na znacznie gorszych warunkach i w niskiej kwocie.

Warunki wpisu do rejestru

Kryteria, które pozwolą dodać zgłoszenie w rejestrach dłużników są następujące:

  1. dla konsumentów – warunkiem koniecznym jest zadłużenie w minimalnej kwocie 200 zł, której termin spłaty jest wymagalny od 60 dni, a czas od wysłania wezwania do spłaty z informacją o planowanym wpisie do rejestru upłynął 30 dni temu,
  2. dla przedsiębiorstw – zadłużenie wynosi minimum 500 zł, natomiast wymagania czasowe są identyczne jak te w przypadku konsumenta.

Po spłacie zadłużenia obowiązkiem wierzyciela jest usunięcie z rejestru danych dłużnika w okresie do 14 dni od uregulowania zobowiązania. Dzięki temu historia w tych instytucjach zostaje wyczyszczona i daje możliwość nowego – lepszego –  budowania swojej historii kredytowej.

 

Young businesswoman and her colleagues

Podsumowanie

Biura Informacji Gospodarczej to aktualnie najbardziej efektywne sposoby radzenia sobie z nierzetelnymi konsumentami i firmami. Wpisy w rejestrach mobilizują do szybszej spłaty zadłużenia, a innych ostrzegają przed podjęciem współpracy z niewiarygodnymi przedsiębiorstwami czy klientami.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *