Jak obliczyć całkowity koszt kredytu?

Posted by on Paź 17, 2014 in Blog | 0 comments

Jak obliczyć całkowity koszt kredytu?

Indywidualne obliczenie rzeczywistego kosztu kredytu konsumenckiego ma bardzo duże znaczenie w sprawdzaniu poprawności umów kredytowych. Szczególnie powinni o to zadbać klienci korzystający z produktów, takich jak kredyt na oświadczenie przez Internet. Sprawdzenie umowy kredytowej zawartej na odległość wydaje się krokiem niezbędnym przed jej zaakceptowaniem.

Dlaczego obliczenie całkowitej sumy kredytu nie jest tak łatwe?

Obliczając sumaryczny koszt kredytu musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, czy będziemy spłacać go w ratach równych, czy w ratach malejących. Prościej obliczyć bowiem koszty kredytu w przypadku rat równych. Nie wystarczy jednak tylko pomnożyć liczbę miesięcy przez proponowaną kwotę raty.

W skład rzeczywistego kosztu kredytu wchodzą jeszcze dodatkowo koszty związane z:

  • Prowizją firmy pożyczkowej lub banku
  • Marżą danej instytucji
  • Ubezpieczeniem kredytu

Aby prawidło obliczyć koszty swojego kredytu najlepiej znaleźć informacje o rzeczywistym rocznym oprocentowaniu kredytu, czyli RRSO.

Obliczenia kosztów kredytu – raty stałe

Do obliczeń związanych z ratami stałymi kredytu potrzebować będziemy informacji na temat zaciągniętego kapitału – czyli wysokości kredytu, miesięcznego oprocentowania kredytu, który obliczymy dzieląc procent RRSO na 12 (12 miesięcy w roku) oraz liczby rat do spłaty (czyli de facto długości trwania kredytu).

Wzór na obliczenie raty kredytu:

wzór na ratę

Wzór na obliczenie oprocentowania:

wzór na oprocentowanie

Gdzie N w powyższym wzorze oznacza liczbę rat. Po obliczeniu raty kredytu możemy przystąpić do obliczenia jego całkowitych kosztów, co robimy w następujący sposób:

Wzór na obliczenie całkowitych kosztów kredytu:

wzór na koszty

Obliczenia kosztów kredytu – raty malejące
Kredyt na oświadczenie przez Internet zawierany jest zazwyczaj jako kredyt ze spłatą rat stałych, ale mimo wszystko warto poznać sposób obliczania kosztu kredytu w przypadku rat malejących.

Wysokość każdej raty malejącej obliczana jest przy dodaniu do niej stałej części kapitałowej i odsetek od kapitału.

Wzór na obliczenie kolejnych rat kredytu:

wzór na przyszłą ratę

Przy czym oprocentowanie obliczamy tak jak powyżej. Ratai oznacza jedną z kolejnych rat. Obliczanie rat kredytu zaczynamy od raty pierwszej, aż przez wszystkie kolejne. Każda z nich będzie miała troszkę inną wartość – ogólnie powinny się one zmniejszać. Obliczenie całkowitego kosztu kredytu wiąże się końcowo z zsumowaniem wszystkich wyliczonych wcześniej rat.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *